Forum RAGDOLL'owo, czyli wszystko o RAGDOLLACH Strona Główna
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Jak dbać o higiene jamy ustnej kota ? - artykuł
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
Odpowiedz do tematu    Forum RAGDOLL'owo, czyli wszystko o RAGDOLLACH Strona Główna » HODOWLA Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Jak dbać o higiene jamy ustnej kota ? - artykuł
Autor Wiadomość
nika
Administrator



Dołączył: 14 Sie 2006
Posty: 3759
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Łódź

Post Jak dbać o higiene jamy ustnej kota ? - artykuł
Nie tak dawno temu, zostałam zapytana przez bardzo znanego i doświadczonego amerykańskiego hodowcę ragdolli, jakich używam w Polsce preparatów do pielęgnacji jamy ustnej u swoich kotów. Po tym pytaniu nastąpiła długa cisza z mojej strony - całe szczęście, że to była rozmowa mailowa, więc mogłam potem jakoś się wytłumaczyć problemem z łączem internetowym Ya winkles

Zaskoczona pytaniem, a raczej mocno zawstydzona, zaczęłam szukać informacji z zakresu programu profesjonalnej higieny jamy ustnej u kotów . Dotarłam dosyć szybko do znanego kociego stomatologa, a on przesłał mi materiały do mającego niedługo ukazać się artykułu na drążony przeze mnie problem.

Poniżej pozwalam sobie zamieścić w całości ten artykuł, który już się ukazał w magazynie „Weterynaria po Dyplomie”

----------------------------------------------------------------------------


Naucz właścicieli zwierząt domowej profilaktyki stomatologicznej

Daniel T.Carmichanel
Weterynaria po dyplomie – lipiec 2008

Konsekwencje niewłaściwej higieny jamy ustnej wykraczają daleko poza nieświeży oddech. Choroby przyzębia wiążą się z poważnymi zaburzeniami zdrowia, począwszy od utraty zębów, po bakteryjne zakażenie serca, wątroby i nerek. Problemy stomatologiczne , są powszechnym problemem u zwierząt, a choroby przyzębia znajdują się na szczycie listy najczęściej rozpoznawanych chorób u dorosłych psów i kotów. Jeśli nasi pacjenci otrzymają właściwą opiekę dentystyczna, ich życie będzie bez wątpienia dłuższe i lepsze.

Szczególnym problemem stomatologicznym, z którym przychodzi się nam zmierzyć, jest zapobieganie chorobom przyzębia, związanym z obecnością płytki bakteryjnej na powierzchni zębów. Celem pielęgnacji zębów w domu jest usuwanie płytki bakteryjnej, co opóźnia gromadzenie się kamienia nazębnego . Płytka bakteryjna może kolonizować czyste żeby w ciągu 24-36 godzin. Tak wiec w ciągu kilku dni po profesjonalnym oczyszczeniu zębów zwierzęcia dochodzi do gromadzenia się drobnoustrojów, które mogą ponownie doprowadzić do zapalenia tkanki przyzębia i rozwoju choroby. Dobra wiadomością jest to, że pielęgnacja zębów w domu może zapobiegać temu zjawisku.

Niestety, nie zawsze robi się to, co jest najlepsze dla naszych pacjentów. Nieoficjalne ankiety przeprowadzone wśród lekarzy weterynarii biorących udział w edukacyjnych wykładach podyplomowych potwierdzają, ze u wielu zwierząt, nawet będących własnością lekarzy weterynarii, nie prowadzi się domowej opieki dentystycznej. W niektórych sytuacjach przyczyna tego stanu rzeczy jest samo zwierze (np. gryzie lub ucieka) Jednak w wielu przypadkach wynika to po prostu z braku właściwej edukacji właściciela zwierzęcia lub braku motywacji z jego strony. Rola lekarzy weterynarii polega nie tylko na zapoznaniu właściciele z produktami przeznaczonymi do domowej pielęgnacji zębów zwierzęcia , ale – co bardziej istotne – na motywowaniu klientów poprzez uświadomienie im powagi chorób, którym staramy się zapobiec.

POCZATEK

Dla pacjentów weterynaryjnych domowa pielęgnacja zębów rozpoczyna się w gabinecie lekarskim. Przede wszystkim, zanim rozpocznie się domowy program profilaktyczny, pacjent musi zostać poddany badaniu w kierunku chorób zębów oraz leczony, jeśli to konieczne. W 80% psów powyżej 3 roku życia i około 50% kotów występuje zaawansowana choroba przyzębia, która wymaga natychmiastowego profesjonalnego leczenia. Profesjonalne leczenie zębów przeprowadzone we właściwym momencie , u zwierzęcia w pełni znieczulonego, jest podstawa weterynaryjnej profilaktyki stomatologicznej.
[…]
Pielęgnacja zębów w domu jest przeciwwskazana w przypadku zwierząt z zaburzeniami stomatologicznymi przebiegającymi z bolesnością zębów, np. z odontoklastycznymi uszkodzeniami resorpcyjnymi u kotów i złamaniem zęba z odsłonięciem miazgi. Co więcej, dyskomfort zwierzęcia związany z próbą szczotkowania bolącego zęba może spowodować jego niechęć do tej metody pielęgnacyjnej jamy ustnej w przyszłości. Tak wiec opieka domowa, a szczególnie żywienie strukturalnymi karmami dentystycznymi , powinna być wprowadzona dopiero wtedy , gdy odpowiednie profesjonalne leczenie stomatologiczne doprowadzi do uzyskania czystej i zdrowej jamy ustanej (wyłączając najzdrowszych i najmłodszych pacjentów). Ideałem byłoby, aby domowy program ochrony stomatologicznej rozpoczał się u szczeniat i kociat, zanim dojdzie do rozwoju jakichkolwiek zmian patologicznych dotyczących zębów.

CO ZALECIC WLASCICIELOM

Szukaj pieczęci VOHC

Weterynaryjny Ośrodek Zdrowia jamy Ustnej (Veterinary Oral Health Council – VOHC) dostarcza obiektywnych opinii na temat produktów , które spełniają standardy skuteczności w ograniczaniu grodzenia się płytki nazębnej oraz karmienia u psów i kotów . Stowarzyszenie VOHC samo nie testuje produktów. Jeśli po wnikliwym przeglądzie danych VOHC wyda pozytywna opinię i uzna, ze produkt spełnia jego wymagania, otrzymuje on pieczęć VOHC. Więcej na temat VOCH oraz jego produktów, które uzyskały akceptacje tego stowarzyszenia, można znaleźć na stronie internetowej [link widoczny dla zalogowanych]

Szczotkuj codziennie zęby.

Najlepszym sposobem postępowania, jaki możesz zlecić właścicielom zwierząt, jest codzienne czyszczenie im zębów. Czyszczenie zębów raz na tydzień, a nawet raz na trzy dni jest niewystarczające , ponieważ płytka bakteryjna może kolonizować powierzchnie zęba w ciągu 24-36 godzin. Poza zmniejszeniem ryzyka choroby przyzębia , właściciele, którzy codziennie czyszczą żeby swoim zwierzętom, maja wiesze szanse wykrycia także innych patologii(np. złamanego zęba, guzów w jamie ustanej lub nadżerek re sorpcyjnych zębów)
Edukacje właściciela rozpocznij od sposobu, w jaki powinien czyścic żeby swojemu zwierzęciu. Czyszczenie zębów powinno polegać na delikatnym wykonywaniu ruchów okrężnych . Według mojego doświadczenia, szczoteczki na baterie Hartz dobrze sprawdzają się u psów, które w większości przypadków nie boja się wibracji. Innym trafnym wyborem jest delikatna szczoteczka do mycia zębów dla dzieci. Tradycyjna szczoteczka dla zwierząt, z długa raczka i podwójna główką, może być nieporęczna w przypadku małych ras , Male dobrze sprawdza się u psów ras dużych . Wprawdzie każda z metod czyszczenia zębów jest lepsza niż żadna , jednak szczoteczki zakładane na palec są nieefektywnie zaprojektowane i gorzej oczyszcza żeby niż szczoteczki tradycyjne.
Pasta do zębów jest wzbogacana smakowo, dla lepszej akceptacji środka podczas mycia zębów . Badania prowadzone u ludzi pokazują, ze stosowanie środków do czyszczenia zębów nie przyczynia się do natychmiastowego usuwania płytki podczas ręcznego mycia zębów. Głównym czynnikiem w procesie usuwania płytki nazębnej jest mechaniczne działanie szczoteczki do zębów. Zauważono wiele korzyści wynikających z obecności enzymów w niektórych pastach weterynaryjnych , potwierdzonych przez badania naukowe Nie zaleca się stosowania u zwierząt pasty do zębów przeznaczonych dla ludzi, zawiera ona bowiem fluor, który nie powinien być połykany przez zwirzeta.

Stosuj dietę stomatologiczną

Niektóre komercyjne diety lepiej wpływaj na stan przyzębia niż zwykłe suche karmy. Badania wykazały, ze ich podawanie powoduje znaczne zmieszenie płytki nazębnej , kamienia nazębnego i indeksu zapalenia dziąseł. Działanie diet stomatologicznych jest wynikiem charakterystycznej struktury granulek karmy albo ich chemicznego pokrycia polofosforanem. Polifosforan pokrywający granulki karmy , wiąże sole mineralne zawarte w ślinie, uniemożliwiając ich odkładanie się w postaci kamienia nazębnego Tym samym diety, w których wykorzystuje się odpowiednia strukturę granulek, mogą przyczynić się do zmniejszenia płytki nazębnej i kamienia , podczas gdy karmy pokryte chemicznie zapobiegają skutecznie jedynie rozwojowi kamienia nazębnego . Jedna dieta stomatologiczna – Dental DD ( Royal Canine) – łączy działanie mechaniczne i chemiczne. Z uwagi na wysoki odsetek chorób przyzębia u psów i kotów, diety, które wpływają na poprawę stanu zdrowia jamy ustnej, są doskonałym wyborem dla większości zwierząt.

Podawaj odpowiednie gryzaki

W usuwaniu płytki oraz kamienia nazębnego z psich zębów pomocne mogą gryzaki, takie jak kostki z surowych ścięgien. W badaniach nad skutecznością kostek do gryzienia w zapobieganiu powstawania płytek i kamienia nazębnego nie stwierdzono problemów trawiennych związanych z ich podawaniem. Jednakże połykanie większych kawałków kostki, może powodować zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Należy doradzić właścicielom, aby dobierali właściwy rozmiar kostek , tak aby nie były one połykane w całości. Działanie ograniczające płytkę i kamień nazębny jest silniejsze w przypadku podawania gryzaków pokrytych substancjami wiążącymi wapń ze śliny , takimi jak heksametafosforan sodu. . Najlepiej jest stosować gryzaki, które uzyskały aprobatę stowarzyszenia VOHC .

Zastosuj OraVet

Innym sposobem zapobiegania zapalenia przyzębia jest stosowanie OralVet (Merial), który jest biologicznie nieczynnym polimerem , wiążącym się z powierzchnia zęba , pomagającym zmniejszyć płytkę i tworzenie kamienia. Produkt jest łatwy do aplikacji u znieczulonych zwierząt , które zostały poddane profilaktyce dentystycznej , musi być także stosowany raz w tygodniu w domy , aby zachować barierę ochronną. Ora Vet nie może być umieszczony poniżej linii dziąseł ( np. na powierzchni korzenia , w kieszonce zębowej) , ponieważ uniemożliwia ponowne przyleganie tkanki łącznej dziąsła do powierzchni korzenia. Badania dokumentują skuteczność Oral Vet w zapobieganiu rozwojowi płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Stosowanie OralVet w polaczeniu z czyszczeniem zębów oraz innymi technikami domowej pielęgnacji można uznać za dodatkowe narzędzie w walce z chorobami jamy ustnej.

Stosuj płukanie jamy ustanej i żele.

Środki do dezynfekcji jamy ustnej, takie jak glukonian chlorheksydyny i dwuklukonian chlorheksydyny, są jeszcze jednym sposobem domowej pielęgnacji jamy ustanej zwierzęcia. Po związaniu z tkanka dziasła chlorheksydyna zabija bakterie , które mogą wywoływać bakterię , które mogą wywoływać chorobę przyzębia i nieświeży oddech . działanie to trwa nawet do 48 godzin , nie rozwija się odporność bakteryjna. Chlorheksydyna może powodować przebarwienia zębów , ale jest to przemijające . Środek ten jest zalecany w przypadkach przewlekłego zapalenia tkanek przyzębia . Powinno się go stosować dwa razy w tygodniu , a nawet codziennie, podczas regularnego mycia zębów. Zdrowe dziąsła są nieporównywalnie ważniejsze niż zabarwienie zębów chlorheksydyną, które z czasem samo ustąpi.
Maxi/Guard jest doustnym żelem zawierającym askorbian cynku. Cynk ma właściwości przeciwbakteryjne , a kwas askorbinowy (witamina C) jest niezbędna do produkcji kolagenu. Badania u kotów wykazały w grupie zwierząt leczonych żelem z askorbianem cynku istotne zmniejszenie tworzenia płytki , zapalenia dziąseł i patogennych bakterii beztlenowych wywołujących chorobę przyzębia.
Środki do płukania jamy ustnej zawierające podchloryn sodu, są skuteczne w zwalczaniu nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej dzięki jego neutralizacji związkami siarki. Należy jednak pamiętać, ze likwidacja samego zapachu nie powoduje wyleczenia choroby podstawowej , która toczy się w jamie ustnej.

PODSUMOWANIE

Wieli właścicieli nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest zdrowie jamy ustanej ich zwierząt. Nasza powinnością , jako lekarzy weterynarii, jest uświadomienie właścicielowi, dlaczego istotne jest utrzymanie dobrego stanu jamy ustanej, jak również poinformowanie go , jak to osiągnąć. Wielu lekarzy weterynarii powierza to ważne zagadnienie wyspecjalizowanym technikom weterynarii i jest to doskonała dla nich rola. Idealnym momentem do omówienia technik domowej pielęgnacji jamy ustnej zwierzęcia jest czas na oczekiwanie na zwierze po zabiegu profesjonalnego czyszczenia zębów , lub jeszcze lepiej – wizyta kontrolna, po dwutygodniowej przerwie , kiedy nastąpi już wygojenie tkanek po wszystkich ekstrakcjach bądź innych zabiegach. Edukacja klienta powinna być nieodzownym elementem pełnej oceny stanu zdrowia jamy ustnej i planu leczenia.

Veterinary Medicine Vol 102, No 5, maj 2007, p 296



--------------------------------------------------------------------

Hmm…

A jak hodowca kotów w praktyce ma zastosować pełny program profilaktyki higieny jamy ustanej ? Prawda, że dobre pytanie?

Bardzo chętnie założyłabym na forum.miau ankietę pokazującą ilu hodowców codziennie szczotkuje zęby swoim kotom. Raczej niewielu A ilu właścicieli kotów, nie będących hodowcami, szczotkuje kocie zęby ? Jestem niesamowicie ciekawa. Little thongue man

Ale po co szukać informacji u innych. Warto spojrzeć najpierw we własne ściany Mruga
Zakupiłam odpowiednią ilość mięciutkich szczoteczek do zębów ( jeden kot, jedna szczoteczka), rożne pasty do czyszczenia zębów i w sobotni wieczór zabrałam się do pierwszego szczotkowania kocich kłów. Nie było zabawnie.

Nasze Ragdolle były mocno zaskoczone wszelkimi manewrami jakie wykonywałam w ich mordkach, ale syberyjczyki całkowicie odmówiły współpracy. Pierwsze koty za ploty.
Następnego dnia miałam nadzieje, ze będzie już łatwiej. Byłam w bledzie. Koty szybko zorientowały się, ze mam zamiar powtórzyć te wszystkie dziwne zabiegi i połowa moich futer odmówiła współpracy a druga połowa naprawdę mocno starała mi utrudnić mi każdy ruch szczoteczki w ich mordce
Przypomniałam sobie niezwykle zabawną „receptę” „Jak włożyć kotu tabletkę do gardła” - jest jeszcze chyba dostępna gdzieś w sieci - ale w praktyce ze szczoteczką jest zdecydowanie zabawniej.

Po tygodniu poddałam się i napisałam do mojej zaprzyjaźnionej amerykańskiej hodowczyni z pytaniem jak ona znajduje czas na codzienne szczotkowanie wszystkich kocich zębów. Odpowiedziała krótko: „Mam tylko tyle kotów, na ile pozwala mi ich codzienna pełna pielęgnacja”

Tak wiec, zanim wprowadzę do hodowli kolejne futro, muszę odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wystarczy mi nie tylko miejsca w domu, ale czy wystarczy również czasu i to nie tylko na jego codzienne przytulenie, wyszczotkowanie, posprzątanie wszystkiego wokół niego - teraz dochodzi jeszcze obowiązkowe „parę minut” na skuteczne manewry szczotką w jamie ustnej kolejnego kota.


Ostatnio zmieniony przez nika dnia Pią 21:33, 08 Sie 2008, w całości zmieniany 3 razy
Pią 20:11, 08 Sie 2008 Zobacz profil autora
irena
Doświadczony



Dołączył: 28 Sty 2008
Posty: 1080
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Post
Z ciekawoscia i przejeciem powysze przeczytalam.
Trudno, jeszcze bardziej podrapana bede do pracy chodzic.
Obcinanie pazurkow i czesanie raz na tydzien, teraz............. zebow czyszczenie.
Ale jak trzeba to trzeba , sprzet kupie jutro i zaczynamy higiene pyszczka.
Oj.
Sob 1:41, 09 Sie 2008 Zobacz profil autora
Bazylia
Legendarny Kociarz



Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 7257
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/3
Skąd: Szczecin

Post
He, he... u Celinki to nie idzie za diabła
Bardzo wojownicza wtedy sie robi
No ale i u niej spróbujemy raz jeszcze, już się boję
Sob 6:15, 09 Sie 2008 Zobacz profil autora
DoTa
Pasjonat



Dołączył: 27 Lis 2007
Posty: 803
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bydgoszcz

Post
Nika może na początek, lepiej w dwie osoby czyścić ząbki, ja jestem właśnie od trzymania kotka, aby móc swoodnie manewrować w pyszczku, a jaką masz szczoteczkę, bo jak ja chciałam kupić to nigdzie nie ma dla kota, tylko są większe dla psów, a czy te nakładane na palce wejdą do pyszczka kota i czy nie podrażnią dziąseł?
Sob 9:27, 09 Sie 2008 Zobacz profil autora
nika
Administrator



Dołączył: 14 Sie 2006
Posty: 3759
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Łódź

Post
DoTa napisał:
a jaką masz szczoteczkę, bo jak ja chciałam kupić to nigdzie nie ma dla kota ?


malutką dla dzieci
Sob 10:25, 09 Sie 2008 Zobacz profil autora
irena
Doświadczony



Dołączył: 28 Sty 2008
Posty: 1080
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Post
Chyba zrobie przerwe po pierwszym czyszczeniu.
Nie jadl caly dzien i nie przychodzi do kuchni wcale.
Nawet po 4 godzinnej drzemce nie zapomnial.


Ostatnio zmieniony przez irena dnia Nie 1:58, 10 Sie 2008, w całości zmieniany 1 raz
Nie 1:53, 10 Sie 2008 Zobacz profil autora
Marya
Doświadczony



Dołączył: 01 Paź 2007
Posty: 1460
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Śląskie

Post
W temacie "Ragdoll w obiektywie" pokazuję, jak pokonałyśmy opory i myjemy ząbki kotkom.
Trzeba dużo wytrwałości, ale efekt jest fajny.


Ostatnio zmieniony przez Marya dnia Pon 11:49, 15 Wrz 2008, w całości zmieniany 1 raz
Pon 10:49, 15 Wrz 2008 Zobacz profil autora
detinka
Pasjonat



Dołączył: 01 Paź 2008
Posty: 884
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Piekary Śląskie

Post
Tak sobie poczytałam i napiszę szczerze choć będę w tym wypadku daleka od forumowych zwyczajów. Dla mnie to dziwne, a nawet dziwaczne. Zwierzęta radzą sobie w naturalny sposób spozywając czy żując odpowiedznie pozywienie. W domowych warunkach możemy im to umożliwić dostarczając odpowiednie produkty. O szczotkowaniu zębów pupilom przeczytałam tu po raz pierwszy i jak na razie traktuje ten pomysł jak niezrozumiałą, nienaturalną ingerencję. Nie wycieram kotu pupy jeśli nie trzeba, nie kapię bez konieczności i tym bardziej nie mam zamiaru myć zębów. Podkreślam jednak, że jest to moje zdanie na ten temat i nie ma nic wspólnego z nauka czy medycyną.
Nie 15:13, 19 Paź 2008 Zobacz profil autora
Marya
Doświadczony



Dołączył: 01 Paź 2007
Posty: 1460
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Śląskie

Post
Detinko - miałam kotkę, która dożyła 21 lat. Po 15-ym roku życia miała problemy z zębami. Kamień, stan zapalny, ropień z przebiciem na zewnątrz, usuwanie zęba na narkozę. Wiele przeszła i ona i ja przy niej. Pewnie żyła by jeszcze dłużej gdyby nie zęby. W końcu prawie wcale nie mogła jeść. Karmiłam ją strzykawką zmiksowaną karmą. Mycie zębów u kota uznawałam za "fanaberię" - delikatnie mówiąc.

Jak wiesz mam teraz dwie kotki. U jednej w wieku 18 m-cy zauważyłam, że ma zaczerwienione dziąsła wokół zębów. Pamietając co przeżyłam w przypadku mojej poprzedniej kotki i biorąc pod uwagę fakt, że nie stać mnie na wyrzuty sumienia, że czegoś nie zrobiłam dla dobra moich kotek i oczywiście na wyraźne polecenia lekarza - zaczęłam myć zęby moim dwóm dziewczynkom. Po dwóch tygodniach stosowania pasty, która ma również działanie lecznicze (przeciw zapalne) zaczerwienienie dziąseł minęło.

Nie wiem czy to w 100% uchroni moje kotki przed problemami z ząbkami, ale ja wiem, że zrobiłam wszystko by tych problemów uniknąć.

A jak myją ząbki moje kotki, to widać na zdjęciach. Oto link: http://www.ragdollclub.fora.pl/ragdoll-w-obiektywie,28/oto-fotki-jak-zabki-myja-kotki,995.html
Pon 16:11, 20 Paź 2008 Zobacz profil autora
detinka
Pasjonat



Dołączył: 01 Paź 2008
Posty: 884
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Piekary Śląskie

Post
jestem pod wrażeniem :-) przy mojej trójce dzieci na razie wykluczam taka możliwość. Kładę SZCZOTKOWANIE do szufladki z napisem "możesz ale nie musisz" i jak w tej z napisem "musisz" zrobi się luzik to być może przeniosę do niej szczotkowanie zebów.
Pon 17:15, 20 Paź 2008 Zobacz profil autora
Marya
Doświadczony



Dołączył: 01 Paź 2007
Posty: 1460
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Śląskie

Post
Rozumię
Moje dziecko się usamodzielniło. Wnuków jeszcze nie mam. Za to mam dwie dziewczynki Heart i opiekowanie się nimi sprawia mi niesamowitą frajdę
Wto 7:26, 21 Paź 2008 Zobacz profil autora
detinka
Pasjonat



Dołączył: 01 Paź 2008
Posty: 884
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Piekary Śląskie

Post
Marya napisał:
[...] i opiekowanie się nimi sprawia mi niesamowitą frajdę


w takim wypadku to już nie fanaberia
Wto 8:14, 21 Paź 2008 Zobacz profil autora
oktawia
Ekspert



Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 3246
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: NL

Post
stosujemy peste virbac'a ma cos do siebie bo jak koty sie przyzwyczaja to poprostu robia sie przepychanki jak futerka zobacza ze wyciagam ja z szuflady

maluszki przyzwyczajam do pasty nakladajac ja najpierw na palec, w tedy smaruje palcem ich zabki i dziasla. - po tem jest moim zdaniem latwiej uzywac szczoteczki.

do tego mamy proszek do zebow ktory rozrabiamy w wodzie i dajemy do pica.

no i chrupki dental Hills'a ktore wszystkim kotkom smakuja.
Wto 11:08, 21 Paź 2008 Zobacz profil autora
Marya
Doświadczony



Dołączył: 01 Paź 2007
Posty: 1460
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Śląskie

Post
detinka napisał:
Marya napisał:
[...] i opiekowanie się nimi sprawia mi niesamowitą frajdę


w takim wypadku to już nie fanaberia


Czysta przyjemność - Detinko Ya winkles
Wto 11:27, 21 Paź 2008 Zobacz profil autora
Marya
Doświadczony



Dołączył: 01 Paź 2007
Posty: 1460
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Śląskie

Post
oktawia napisał:
stosujemy peste virbac'a ma cos do siebie bo jak koty sie przyzwyczaja to poprostu robia sie przepychanki jak futerka zobacza ze wyciagam ja z szuflady

maluszki przyzwyczajam do pasty nakladajac ja najpierw na palec, w tedy smaruje palcem ich zabki i dziasla. - po tem jest moim zdaniem latwiej uzywac szczoteczki.

do tego mamy proszek do zebow ktory rozrabiamy w wodzie i dajemy do pica.

no i chrupki dental Hills'a ktore wszystkim kotkom smakuja.


Oktawia - zdradź co to za proszek?
Wto 11:29, 21 Paź 2008 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum RAGDOLL'owo, czyli wszystko o RAGDOLLACH Strona Główna » HODOWLA Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin