Forum RAGDOLL'owo, czyli wszystko o RAGDOLLACH Strona Główna
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Żywienie - apetyt
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 17, 18, 19  Następny
 
Odpowiedz do tematu    Forum RAGDOLL'owo, czyli wszystko o RAGDOLLACH Strona Główna » RAGDOLL - opieka i wychowanie / Jak prawidłowo karmić kota Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Żywienie - apetyt
Autor Wiadomość
iza5
Ekspert



Dołączył: 18 Sty 2009
Posty: 3208
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Konstantynów Łódzki

Post
detinka napisał:
Jeja to moje to jakieś jamochłony :-))))




To podobnie jak Tosia , chociaż Aksunia jak była mała też lubiła podjeść.
Teraz ma delikatne podniebienie i trochę za dużo w...... ogonku
Czw 22:19, 22 Sty 2009
PRZENIESIONY
Czw 22:14, 30 Sty 2014
Zobacz profil autora
aniacz3
Gość






Post
ŻYWIENIE KOTA



Kot potrzebuje nie tylko pieszczot, ciepłego legowiska i miseczki mleka. Bez odpowiedniego pożywienia będzie chorował, a jego sierść stanie się szorstka i matowa.

Koty są drapieżnikami, zręcznie łapią myszy, młode szczury, ptaki, a czasem ryby i płazy.
Niestety, jeszcze wielu ludzi traktuje koty jak żywe pułapki na myszy. Zwłaszcza na wsiach i w małych miasteczkach uważa się często, że ten mały drapieżnik powinien się wyżywić sam, a od właściciela należy mu się jedynie miseczka mleka.
Opiekun powienien zadbać, by jego kot codziennie zjadł odpowiednią porcję protein, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów.

Ponieważ koty hodowane w domu mają mniejsze zapotrzebowanie na energię, dlatego ich dieta powinna być bogatsza w białka, a zarazem zawierać mniej pokarmów wysokokalorycznych. Wysterylizowane koty mogą wykazywać tendencję do przybierania na wadze w miarę upływu lat. Zamiast produktów mącznych podajemy wtedy kotu dobrej jakości wysokobiałkowe, niskotłuszczowe pożywienie w małych ilościach.
Niezbędne składniki pokarmowebiałko ma ogromne znaczenie dla wzrostu ciała zwierzęcia jest też potrzebne do utrzymania naszego ulubieńca w dobrej kondycji oraz zapewnia mu odporność. Kot potrzebuje pięć razy więcej białka niż pies. Składnik ten znajduje się m.in. w mięsie, mleku, jajkach i w rybach
tłuszcze dają energię, są też niezbędne dla urody kociej skóry i sierści. Koty potrzebują głownie dlatego, że w nim są rozpuszczalne witaminy A, D, E i K. Brak tłuszczów w diecie uwidoczni się w wyglądzie futerka, a także będzie miało niekorzystny wpływ na system nerwowy. Tłuszcze znajdują sie w rybach w mięsie. Są też w odpowiedniej ilości dodawane do karmy w puszkach.
węglowodany stanowią źródło energii. Dostarcza ich ryż, ziemniaki, płatki zbożowe i warzywa. Produkty te trzeba podawać ugotowane i w niewielkich ilościach. Ich nadmiar odkłada się bowiem w postaci tkanki tłuszczowej
minerały i witaminy są potrzebne kotu do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Jednak ich nadmiar może być szkodliwy jak niedobór. Dlatego nie można przesadzać z dokarmianiem pupila preparatami, które je zawierają- zwłaszcza gdy jego codzienna dieta jest bogata i urozmaicona.

Najlepsze menu dla kota:Mięso:
jest konieczne. Koty to drapieżniki, a więc zwięrzęta mięsożerne, i powinny codziennie dostawać porcję świeżego, chudego mięsa. Mięso podaje się kotom surowe, gdyż w takiej formie lubią je najbardziej. Powinno być pokrojone w kawałki, żeby koty mogły je rozgryzać. Najlepsze jest chude mięso cielęca, wołowe, baranie, królicze i z drobiu. Należy unikać tłustej wieprzowiny. Doskonałym pokarmem jest dla kotów serce. Wątrobę należy podawać w małych ilościach, ponieważ zawiera zbyt dużo witamin A i D, których nadmiar może prowadzić do zaburzeń chorobowych u dorosłych kotów.
Mleko:
zawiera wiele cennych składników odżywczych, m.in. białko i wapń. Powinny je pić kocięta oraz ciężarne i karmiące kotki. Jeśli dorosły kot lubi mleko, można mu je podawać. Niektóre koty źle tolerują mleko i cierpią po nim na biegunkę.
Jajka:
powinien być to niezbędny, ale bynajmniej nie codzienny składnik diety. Niektóre koty mają trudności z trawieniem białka , dlatego najlepiej jest podawać je ugotowane na twardo.
Ziemniaki:
to bogate źródło węglowodanów. Na szczęście wiele kotów lubi jeść przestudzone, rozdrobnione ziemniaki polane jakimś sosem.
Warzywa:
to zaskakujące, jak wiele kotów lubi warzywa, np. fasolkę marchew, ogórki, pomidory. Podajemy je ugotowane jako dodatek do posiłków.
Ryby:
to jeden z największych kocich przysmaków. Są bogatym źródłem wapnia, który może powodować tworzenie się kamieni w pęcherzu i przewodach moczowych. Dlatego nie przesadzajmy z ilością ryb w kocim menu.
Sucha karma:
dobrej jakości, właściwa zbilansowana i smaczna może stanowić podstawę żywienia kota. Jednak koty bywają wybredne i na niektóre karmy mogą kręcić nosem. Ponadto chrupanie twardych kawałków oczyszcza zęby i zapobiega osadzaniu się na nich kamienia. Kot może przez całe życie być karmiony jedzeniem z puszki. Jeśli będzie ono dobrej jakości, na pewno mu nie zaszkodzi.
Woda :
jest absolutnie konieczna zwierzęciu do życia. Trzeba dbać by kot zawsze miał jej pełną miseczkę. Wiele kotów lubi pić wodę kapiącą z kranu lub wodę z kałuży niż ze swojej miski. Dodając troszkę mięsa lub ryby możemy poprawić smak wzmocnionej chemikaliami wody z kranu.
Trawa:
każdy kot chętnie zjada trawę, i tego nie należy lekceważyć, ponieważ zjadanie trawy ma duże znaczenie da prawidłowego funkcjonowanie organizmu. Po pierwsze w trawie znajduje się dużo związków mineralnych, po drugie reguluje ona trawienie. Zjedzona trawa, działa jako środek wymiotny, pomaga w usunięciu kłębków włosów, które tworzą się w żołądkach kotów z połykanej podczas lizania sierści. Koty trzymane w domu nie mają okazji do zjadania trawy, toteż chętnie zjadają niektóre rośliny doniczkowe. Najlepiej posiać trawę lub zboże w jakiej skrzyneczce.

Ile powinien jeść Kot?wiek średnia masa
ciała w kg dzienne
zapotrzebowanie
żywnościowe w g liczba posiłków
dziennie
5 miesięcy 2 170 3
7-8 miesięcy 3 200 2-3
kot dorosły 4-4,5 185-225 1-2
ciężarna kotka 3,5 250 2-3
kotka karmiąca 2,5 400 4



Regulamin kociej stołówkiStałe pory posiłków i zapewnienie absolutnego spokoju podczas jedzenia - oto, czego kot od nas wymaga.
Nasz tygrysek zawsze powinien jadać w tym samym miejscu i o stałych porach. Większość kotów potrafi zjawić się na posiłki z zadziwiającą punktualnością.
Jedzenie musi mieć temperaturę pokojową. Zanim podasz mięso wyjęte z lodówki, potrzymaj je przez pół godziny w szafce. Głodny kot zje zimny posiłek, ale nie służy to jego zdrowiu.
Nie zmieniaj nagle kociej diety, szczególnie w przypadku kociąt. Wszelkie nowości wprowadzaj stopniowo i w niewielkich ilościach. Inaczej zwierzak może dostać roztroju żołądka lub zacząć wymiotować.
Od czasu do czasu można dać kotu resztki z naszego stołu, ale nic słonego lub pikantnego. Niektóre koty lubią paprykę, ogórki, czekoladę - wystarczy, gdy dostaną swój przysmak raz na kilka dni.
Unikaj dokarmiania go między posiłkami. W przeciwnym wypadku zamiast zgrabnego, zwinnego kota, będziesz miała okrągłego "leniwca"
Koty jedzą powoli, nie poganiaj więc swego pupila. Miseczkę z jedzeniem schowaj dopiero po godzinie. Wtedy będziesz pewna, że zwierzak się najadł.
Ustaw jego miseczkę w zacisznym kącie, bo koty lubią jeść w spokoju.
Koty często wyciągają jedzenie z miseczki i jedzą z podłogi. Jeśli więc położysz pod jego talerzyki kawałek plastiku, łatwiej ci będzie posprzątać.



Czego kot nie powinien jeść Kości drobiowych
łatwo się łamią, a ich ostre końce mogą poranić pyszczek, przełyk lub żołądek
Surowego białka jaja kurzego
zawiera ono awidynę, substancję, która "unieczynnia" witaminę H. Ta zaś jest konieczna kotu między innymi do utrzymania liczby czerwonych ciałek krwi na odpowiednim poziomie.
Karmy dla psów
zawiera za małą dla kotów ilość białka.
Suchej karmy
ale tylko jeśli cierpi na choroby dróg moczowych. Taki pokarm może bowiem zaostrzyć objawy choroby, a nawet zatrzymać mocz w organizmie - a to grozi śmiercią.
Pon 20:38, 11 Maj 2009
PRZENIESIONY
Czw 22:14, 30 Sty 2014
detinka
Pasjonat



Dołączył: 01 Paź 2008
Posty: 884
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Piekary Śląskie

Post
Jeśli wklejamy cytaty proszę o podanie źródła.

Zwłaszcza jeśli cytat (instrukacja) zawiera kontrowersyjne informacje, jak powyższy.

Czekolada - jest trująca dla kota a nawet śmiertelna i nie podajemy jej ani raz w tygodniu, ani nigdy.

Kota nie karmimy resztkami ze stołu.

Mleko rózwnież nie jest odpowiednie dla kotów, gdyż u większości powoduje biegunki.

Brakuje mi tu informacji o mrożeniu wołowiny, unikaniu wieprzowiny i podawaniu jogurtu czy sera.

Pomysł z wrzucaniem czegokolwiek do wody też mi się nie podoba. Kot powinien dostawac czystą świeżą wodę.
Wto 9:36, 12 Maj 2009
PRZENIESIONY
Czw 22:14, 30 Sty 2014
Zobacz profil autora
roksana
Pasjonat



Dołączył: 27 Maj 2009
Posty: 949
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Anglia

Post
Zgadzam sie z Detinka. Kotom nie podajemy mleka ani czekolady - NIGDY!

Ja karmie swoje kociaki glownie miesem. Mlodsza Lilly (14 tygodni) mokra i sucha karma Royal Canin dla kociat. mokra karme mieszam z gotowanym kurczakiem (bez kosci) dodaje odrobine skory poniewaz powoduje ze siersc staje sie blyszczaca i aksamitna, starszej Rosie (2 lata) skory nie podaje wogole. Do tego raz w tygodniu surowe wolowe mieso mielone dobrej jakosci. Oczywiscie zawsze maja dostep do swiezej wody i suchej karmy. Dwa razy w tygodniu biala rybka gotowana na parze lub w folii w piekarniku (ale nie za dlugo jakies 10 - 15 min). Nie podaje zadnych potraw solonych (na przyklad tynczyk w puszce ten dla ludzi) ani slodkich. Starsza Rosie dostaje sucha i mokra karme Felix. Karmienie maja obydwie rano i wieczorem po calej pelnej miseczce.


Ostatnio zmieniony przez roksana dnia Śro 14:32, 10 Cze 2009, w całości zmieniany 1 raz
Śro 14:09, 10 Cze 2009
PRZENIESIONY
Czw 22:14, 30 Sty 2014
Zobacz profil autora
Bazylia
Legendarny Kociarz



Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 7257
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/3
Skąd: Szczecin

Post
Ach, Roksana, żeby mi też tak ktoś gotował
A mi tu dzisiaj z badań mojej ludzkiej krwi wyszły trójglicerydy 634 a norma mówi o 150 . Teraz muszę sobie gotować z kotami
I choroba, żadnych słodyczy
Śro 14:21, 10 Cze 2009
PRZENIESIONY
Czw 22:14, 30 Sty 2014
Zobacz profil autora
roksana
Pasjonat



Dołączył: 27 Maj 2009
Posty: 949
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Anglia

Post
Ojoj...No to dietka, ale na zdrowie wyjdzie tobie i twoim futrzakom.
A o jogurcie i serze bialym dla kotow to sie dopiero teraz dowiedzialam, musze sprobowac na moich pociechach. A co myslicie o podrobach bo probowalam podawac surowe w bardzo malych ilosciach ale dostaly po tym rozwolnienia.
Śro 14:38, 10 Cze 2009
PRZENIESIONY
Czw 22:15, 30 Sty 2014
Zobacz profil autora
kolorovaa
Początkujący



Dołączył: 22 Cze 2009
Posty: 56
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Post
Brakuje mi tu informacji o mrożeniu wołowiny, unikaniu wieprzowiny i podawaniu jogurtu czy sera.

Wieprzowinki nie wolno? czemu? myślałam,ze jak kazde inne miesko,wystarczy je przemrozic i będzie w porzadku
Pią 12:04, 26 Cze 2009
PRZENIESIONY
Czw 22:15, 30 Sty 2014
Zobacz profil autora
Shilunia
Gość






Post
Mam pytanie, moja Shila ma za tydzien równo roczek, do tej pory jadła ile miała w miseczce. Słyszałam, że kot po ukończeniu roku powinien dostawać pokarm w odpowiednich godzinach i w odpowiednich porcjach. Czy to prawda? Jak więc wygląda żywienie kotka w tym wieku?
Śro 14:05, 05 Sie 2009
PRZENIESIONY
Czw 22:15, 30 Sty 2014
monika83
Pasjonat



Dołączył: 08 Kwi 2007
Posty: 661
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Częstochowa

Post
Jeżeli kot nie ma tendencji do tycia to niech suche leży sobie cały czas w misce. Kot będzie jadł wedle swojego uznania.
Jeżeli natomiast widzisz, że kotka jest obżartuchem i tyje to ogranicz jej do 2-3 posiłków dziennie a danej porze. U mnie mam taki problem z jedną kotką i jej ściśle ważę porcję karmy na dzień. Jeżeli zbliża się pora kolacji to nie ma mocnych aby zapomnieć nakarmić kotka, bo już on zrobi wszystko żeby dostać jedzonko.
Zmień tylko karmę z tej dla kociąt dla kotów dorosłych.
Pią 11:40, 07 Sie 2009
PRZENIESIONY
Czw 22:15, 30 Sty 2014
Zobacz profil autora
shilunia
Gość






Post
Moja kotka je ACANE grassland a ta karma niezależnie od wieku kota nadaje się dla zarówno kociaków jak i dorosłych kotów, jest tak zbilansowana ze mogą ją jadać kotki w każdym wieku tak wieć jeśli nie tyje to dalej może jeść ile ma w miseczce ? dostaje także co jakiś czas saszetke ANIMONDY dla kociaków co oznacza, że od teraz ma dostawać już saszetki dla dorosłych kotów tak? chciałabym również wprowadzić do jej menu surowe mięsko, jakieś rybki, nie wiem czy coś z nabiału bo np nie lubi mleka i śmietanki ( z ciekawości podłożyłam jej kiedys miseczke z mleczkiem to tylko powąchała) więc nie wiem czy cokolwiek nabiałowego będzie jadła. Jaki rodzaj mięsa, ryb oraz nabiału może jeść kotka? chcę jej urozmaicić tą diete bo zauważyłam, że jej skóra jest bardzo wrażliwa i dosyć często ma takie "skurcze" skóry coś w stylu takiego tiku nerwowego i myślę, że to może mieć coś wspólnego właśnie z brakiem dodatkoego jedzonka? co doradzicie ?
Wto 12:51, 11 Sie 2009
PRZENIESIONY
Czw 22:15, 30 Sty 2014
monika83
Pasjonat



Dołączył: 08 Kwi 2007
Posty: 661
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Częstochowa

Post
shilunia ( mój kot tak ma na imię ) mięsko możesz dawać - drób, wołowinkę, podroby- koty uwielbiają podroby. Ryby jak najbardziej, ale nie za często i raczej świeże nie filety takie mrożone!! Mięso zawsze włóż do zamrażalki na 3-4 dni a potem dawaj surowe, no chyba że będą jakieś sensacje żołądkowe to ugotuj.
Niech je sobie tą acanę jak smakuje skoro piszesz, że to bez względu na wiek kotka można dawać.
Mleko i śmietana - nie nie nie i jeszcze raz nie.
Poczytaj sobie dokładnie ten dział, bo wiele tematów było już o żywieniu i na pewno czegoś fajnego się dowiesz.
Wto 18:10, 11 Sie 2009
PRZENIESIONY
Czw 22:15, 30 Sty 2014
Zobacz profil autora
Hubert
Gość






Post Mały głodomor
Ja też mam z tym problem. Leon - 4 miesięczny Pers zjada więcej niż mój roczny Fiodor - najpierw swoje, a jak Fiodor coś zostawi to jeszcze i jego, jest wiecznie głodny, tyłek już ma jak szafa trzydrzwiowa i ciągle mu mało. Nie wiem, czy to nie jest za dużo. Zjada półtorej saszetki dziennie - do tego około pół saszetki suchego i oczywiście mu mało. Nie chcę, żeby miał potem problemy jakieś, ale jak mu nie dać jak stoi i MIAŁ MIAŁ MIAŁ jakby rok nie jadł.
Pią 9:06, 08 Sty 2010
PRZENIESIONY
Czw 22:16, 30 Sty 2014
Morphinum
Raczkujący



Dołączył: 29 Lip 2009
Posty: 12
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Łódź

Post Tadek niejadek :(
Może macie jakieś rady. Toudi wcina tylko suchą karmę i witaminki. Saszetki, mięsko, żółtko itp. mogą dla niego nie istnieć, nawet nie liźnie. Fakt, Pani Kinga uprzedzała mnie, że koteczek jest wybredny, ale ja się martwię, ponieważ to jest kociak i powinien mieć bardziej zróżnicowaną dietę. Zastanawiam się nad kupnem pasty na poprawienie apetytu, znalazłam kilka w necie, ale może Wy macie coś godnego polecenia?
Czw 9:37, 06 Sie 2009
PRZENIESIONY
Czw 22:16, 30 Sty 2014
Zobacz profil autora
kesja
Pasjonat



Dołączył: 19 Mar 2007
Posty: 778
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Szczecinek, woj.zachodniopomorskie

Post
sucha karma dobrej jakości plus witaminki spokojnie wystarczą jako dieta kociaka
powinien miec dostęp do niej cały dzien i świeża wodę
miałam kilkoro tak jedzących kociąt, są dużymi i zdrowymi kotami
Czw 13:33, 06 Sie 2009
PRZENIESIONY
Czw 22:16, 30 Sty 2014
Zobacz profil autora
Morphinum
Raczkujący



Dołączył: 29 Lip 2009
Posty: 12
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Łódź

Post
Uff, no to super. Sucharki plus świeża woda stoją cały czas. W takim razie czy jest sens kupować tę pastę na poprawienie apetytu (bo apetyt ma, ale na bobki). Popróbuję jeszcze z innymi saszetkami (może jakimiś dla wybredniaków), dostałam wyprawkę z hills'em i nawet nie powącha, ale z tego co pamiętam dwa pozostałe koty też za nim nie przepadały, lubiły animonde i royala.
Czw 20:43, 06 Sie 2009
PRZENIESIONY
Czw 22:16, 30 Sty 2014
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum RAGDOLL'owo, czyli wszystko o RAGDOLLACH Strona Główna » RAGDOLL - opieka i wychowanie / Jak prawidłowo karmić kota Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 17, 18, 19  Następny
Strona 9 z 19

 
Skocz do: 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin