Przegląd tematu
Autor Wiadomość
_Jadis_
PostWysłany: Pon 19:46, 24 Lut 2014    Temat postu:

Kończy się pisać, sory za opóźnienia
Iris
PostWysłany: Pon 19:39, 24 Lut 2014    Temat postu:

Gdzie jest ten temat o mleku? ? Help
szajen
PostWysłany: Śro 11:46, 12 Lut 2014    Temat postu:

Jestem wlascicielka dwoch Ragusi i dachoweczki.Razem posiadam trzy kotki.Kazdy z nich ma zupelnie inne podejscie do jedzenia i picia.Dachoweczka poluje,w domu zjada wiecej mokrego pokarmu,jednak czasami suchym tez nie pogardzi. Najlepiej lubi miesne mieszanki jakie im robie.Pije dosyc duzo z olbrzymiej miski.Miska byla przeznaczona dla ludzi bo dla zwierzat oni robia malutkie miseczki,a z takich koty nie lubia pic.Najmlodszy Ragus tez pije z tej miski.On pije najmniej,ale tez suchego pokarmu je najmniej.Drugi ragus ku mojej rozpaczy,je prawie tylko sucha karme i on pije najwiecej z moich kotow.Ten kot nie pije z miski,tylko z poidelka i z kranow.Latem biore duza miske nalewam do niej wody i wkladam tam pileczke pinpongowa i koty sie bawia,a przy okazji chlodza i troche zawsze wypija zlizujac wode z lapek.
_Jadis_
PostWysłany: Wto 22:33, 11 Lut 2014    Temat postu:

Koty wychodzące mające możliwość swobodnego polowania powinny być dla nas wszystkich "nauczycielami" jeśli chodzi o żywienie i traktowanie naszych pupili. Jeśli będziemy uważnymi obserwatorami to one same pokażą nam czego im trzeba. Mruga Zazdroszczę tym, którzy mają możliwość wypuszczania kota choćby do ogrodu Mruga
Iga123ana
PostWysłany: Wto 22:25, 11 Lut 2014    Temat postu: Re: Woda

Ines napisał:


Koty wychodzące, żywiące się myszami zapewniają sobie same większość niezbędnych im płynów - ciało myszy składa się z wody w aż 70%!

_________________________________________________________________________

Tekst autorstwa Jadis

Zapraszamy do dyskusji, dzielenia się wątpliwościami i własnymi spostrzeżeniami

Faktycznie mój kot łowny /dachóweczka , który potrafi złapać myszkę w 3 minuty, żadko pije wodę mimo iż ma ją udostępnioną.
Ines
PostWysłany: Wto 22:06, 11 Lut 2014    Temat postu: Woda

Woda dla kotów, jak i dla innych stworzeń, jest podstawowym składnikiem, bez którego ich organizm nie może prawidłowo funkcjonować, a nawet żyć.

Niedobory wody prowadzą do różnego rodzaju schorzeń układu moczowego, np. niewydolności nerek, struwitów (zwłaszcza w połączeniu z dietą składającą się w dużej mierze lub wyłącznie z suchego pokarmu). Odpowiednia ilość wody potrzebna jest aby kot mógł prawidłowo przetrawić jak i przyswoić składniki odżywcze z podanego mu posiłku (aby jego metabolizm działał prawidłowo).

Szacuje się, że dzienne zapotrzebowanie kota na wodę to około 50-60ml na 1kg masy ciała. Dotyczy to CAŁEJ wody, którą kot przyswaja w ciągu dnia, a zatem nie jest to tylko to, co nalewamy mu do miseczki, ale również to, co pobiera już z pokarmem (z mięsa, z mokrej karmy).

Można to ująć również w inny sposób: ilość wody jaka jest potrzebna kotu powinna równać się ilości kcal zjadanych w ciągu dnia. Jest to wprost proporcjonalne. Jeżeli kot jada mało, to i automatycznie zapotrzebowanie na wodę będzie mniejsze.

Szczególnie ważne jest, aby kontrolować koty żywione pokarmem suchym. Należy je dopajać, gdyż nie mają one możliwości pobierania płynów w sposób dla siebie naturalny. Koty wychodzące, żywiące się myszami zapewniają sobie same większość niezbędnych im płynów - ciało myszy składa się z wody w aż 70%!

Jak dopoić kota, kiedy woda z miseczki służy co najwyżej do zabawy?

Wbrew pozorom picie wody w ten sposób nie jest naturalne dla kotów. Wielu z nich instynkt i natura podpowiada, że mają ją czerpać z innych źródeł.

- warto stosować mokrą karmę, puszki, saszetki, a nawet surowe mięso – zawierają w sobie znaczną ilość wody, zbliżoną do wartości zawartej w naturalnych ofiarach kota;
- odrobinę letniej wody można dodawać dodatkowo do miseczki z mokrą karmą (dostarczy więcej płynów, a ponadto ogrzeje jedzenie wyciągnięte z lodówki zwiększając jego atrakcyjność);
- dodać wody można również do osobnej miseczki, dbać o to aby była zawsze świeża (nie wszystkie koty mają awersję do takiego sposobu picia – zdarzają się wyjątki);
- ugotować bulion na mięsnych kościach, beż przypraw (odpowiednio długo gotowany, ostudzony, odstawiony do lodówki zmieni się w galaretkę, lub przynajmniej gęsty sos, lubione przez koty – przypomina te z saszetek); można ją podawać jako przekąskę, deser lub dodać do pokarmu;
- można spróbować namówić kota do picia sprawiając, że ta czynność będzie dla niego zabawą - często obserwuje się koty „pijące” z kranu, w związku z czym sklepy zoologiczne oferują szeroki wachlarz poideł, fontann.

Pamiętajmy o dostępie do świeżej wody zwłaszcza lecie, w upalne dni lub po intensywnej zabawie! Wtedy pragnienie zwiększa się, a bez wody kot nie będzie mógł się ochłodzić.

Obalając na koniec jeden z mitów: koty nie powinny pić mleka!

MLEKO – nie nawadnia kota, jest to rodzaj pokarmu! (więcej na ten temat w odpowiednim dziale)

_________________________________________________________________________

Tekst autorstwa Jadis

Zapraszamy do dyskusji, dzielenia się wątpliwościami i własnymi spostrzeżeniami

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.